Twój Simon – literacki fenomen z nurtu LGBT
Niepozorny literacki fenomen
Czym charakteryzuje się literacki fenomen? Czy będzie to powieść, o której szeroko dyskutują poważne media, nastolatkowie, nauczyciele i rodzice? Czy będzie to powieść, która porusza rzadki, kontrowersyjny temat i czyni to w sposób piękny, lekki i zabawny? Czy będzie to debiut, który przynosi autorce międzynarodową sławę i błyskawicznie zostaje przeniesiony na ekrany kin z udziałem najgorętszych młodych nazwisk Hollywood? Jeżeli tak, to przedstawiamy Państwu taki właśnie literacki fenomen.
Simon oraz inni homo sapiens
Kiedy głośny debiut Becky Albertalli dotarł do Polski, prawdopodobnie nikt nie spodziewał się jeszcze, że „Simon vs. the Homo Sapiens Agenda” stanie się dziełem kultowym. Szybko okazało się, że amerykańska pisarka przetarła szlaki innym twórcom i rozpoczęła modę na literaturę młodzieżową z nurtu LGBT. Zapoczątkowała tym samym także ogólnokrajową dyskusję na temat nastoletniej miłości homoseksualnej, a nastolatkowie z całego świata zaczęli zalewać ją chwytającymi za serce listami pełnymi podziękowań za prawdę ukazaną na kartach jej powieści.
Dlaczego i młodzież, i dorośli tak bardzo pokochali tę historię? Becky Albertalli pokazała światu, że o homoseksualizmie można pisać w sposób normalny. Miłość dzieciaków tej samej płci traktuje dokładnie tak samo, jak traktowałaby miłość heteroseksualną. Przekaz w tym miejscu jest jasny: „Każdy zasługuje na własną historię miłosną”.
Simon Spier, główny bohater opowieści, nie jest stereotypowym gejem, któremu przypina się najdziwniejsze łatki (od „pedzia w wąskich spodniach” po „kolesia z makijażem i wygładzoną grzywką”). Jest normalnym nastolatkiem, który pokochał „Harry’ego Pottera”, nałogowo pożera ciasteczka oreo i właśnie przeżywa pierwszą miłosną fascynację. Jest też takim rodzajem bohatera, którego nie da się nie lubić.
Ujmujące jest to, w jaki sposób Becky Albertalli pisze o miłości i o życiu. „Twój Simon” (wcześniej wydany w Polsce jako „Simon oraz inni homo sapiens”) to opowieść pełna humoru, ciepła i szczerości. Czytelnik może przy niej zarówno śmiać się w głos, jak i zaciskać zęby ze złości, wzruszać się i ekscytować. Autorka nie sili się tutaj na patos, nikogo nie rozlicza, nie narzuca konkretnego światopoglądu, nie epatuje nietolerancją i złem czy nachalną liberalnością. Po prostu traktuje delikatny temat i swoich bohaterów z szacunkiem i dystansem, dzięki czemu czytelnik nie ma poczucia, że oto właśnie ktoś go poucza, mówi, co jest właściwe i na siłę wkłada mu do głowy swoje poglądy. To właśnie dlatego tak wielu ludzi – niezależnie od płci, wieku, rasy i wyznawanych wartości – pokochało tę książkę.
Pierwsza tak ważna książka, pierwszy tak ważny film
27 lutego 2018 roku na ekranach światowych kin zaczęto wyświetlać ekranizację powieści Becky Albertalli, a dyskusja jaka zrodziła się wokół tego tytułu chyba przerosła oczekiwania wszystkich. Tak jak wcześniej książka, tak obecnie film uznawany jest za prawdziwy fenomen i szeroko komentowany na całym świecie.
Nigdy wcześniej nie mówiono o środowisku LGBT w taki sposób. Nigdy wcześniej nie mieliśmy ani książki, ani filmu, które w tak zabawny, lekki i mądry sposób traktowałyby temat homoseksualizmu u nastolatków. Becky Albertalli dopuściła do głosu tych, którzy kryli się w szafach. Tych, którzy nie wiedzieli, czy mają prawo do normalnej miłości. Tych, którzy się bali, którzy byli zagubieni, którym nikt wcześniej nie pokazał, że można wyjść z ukrycia i cieszyć się pierwszymi miłosnymi uniesieniami w takim samym stopniu, co rówieśnicy. Simon Spier nie jest symbolem walki o prawa homoseksualistów, bo bohater Albertalli walczyć nie musi. On w sposób inteligentny i zabawny mówi nam, dlaczego każdy ma prawo do własnej historii miłosnej, do wyjścia z szafy na własnych zasadach i do normalnego życia.
Czytelnicy i widzowie pokochali Simona. To dzięki jego historii wielu nastolatków postanowiło otworzyć się na prawdę i dokonać coming outu. To on nauczył wielu, czym jest tolerancja. To on pokazał, że nie warto opierać się na stereotypach i przekreślać cudownych ludzi wyłącznie za ich naturę i spojrzenie na świat. Jego historia już teraz zyskała status kultowej i z pewnością przez kolejne dekady go nie straci, a młodzi ludzie wciąż będą namawiać swoich bliskich do czytania „Twojego Simona” i wspólnego oglądania filmu na podstawie fenomenalnej powieści Becky Albertalli.
Teraz w Polsce!
W związku z polską premierą filmu „Twój Simon”, który 15 czerwca zagości na ekranach polskich kin, przygotowaliśmy nowe wydanie powieści Becky Albertalli – tym razem w okładce filmowej.
Przedstawiamy Państwu niezapomnianą, fenomenalną opowieść, którą krytycy, recenzenci, blogerzy i czytelnicy przyjęli z ogromnym entuzjazmem. Recenzje powieści „Simon oraz inni homo sapiens” pełne są szczerych zachwytów, które każą nam wierzyć, iż jest to książka, która nie ma prawa rozczarować. Wierzymy, że i Państwo dostrzeżecie jej niepowtarzalny urok i że tak jak inni pokochacie niesamowitego Simona Spiera – nastolatka, fana „Harry’ego Pottera”, nałogowego pożeracza oreo, miłośnika muzyki alternatywnej, geja.
Klaudyna Maciąg